Porady

Oczyszczacze powietrza – popraw jakość życia

Oczyszczacze powietrza - popraw jakość życia

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które stają się coraz bardziej popularne. Służą do usuwania z powietrza wirusów, bakterii, alergenów i innych zanieczyszczeń. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych, poprawiają komfort życia. Mogą być używane w domach i zakładach pracy. Jakie urządzenia wybrać, aby przyniosło najlepszy efekt?

Czym są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które pomagają usunąć z powietrza smog, szkodliwe substancje,  drobnoustroje, brzydkie zapachy i lotne związki organiczne. Dzięki temu korzystanie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, poprawiają zdrowie i samopoczucie. Zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, wywołuje wiele chorób, obniża efektywność pracy, a także utrudnia codzienne funkcjonowanie. Trudno ustrzec się przed zanieczyszczeniem powietrza, ale warto zadbać, aby ograniczyć jego wpływ na nasze życie. Czyste powietrze dodaje energii, odciąża organizm, dlatego oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu. 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza. Różnią się funkcjonalnością, designem, wielkości oraz rodzajem zastosowanych technologii, służących do poprawy jakości powietrza. Oczyszczacze powietrza wyposażone są  w filtry, pochłaniające zalegające w powietrzu zanieczyszczenia oraz wentylator, który zapewnia przepływ powietrza. Zadaniem wentylatorów jest zasysanie powietrze, które następnie przepuszczane jest przez filtry, zatrzymujące zanieczyszczania. Powietrze wraca przefiltrowane, oczyszczone i zdrowsze.

Oczyszczacz powietrza – na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Wybór dobrego oczyszczacza powietrza nie jest łatwy. W sklepach jest ogromny wybór tego typu urządzeń, dlatego warto przeanalizować poszczególne parametry i dopasować sprzęt do swoich potrzeb oraz metrażu mieszkania https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html.

Przed wyborem idealnego oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na:

 • Przeznaczenie – oczyszczacz powietrza może mieć dodatkowe funkcje, zwiększające funkcjonalność urządzenia. Na rynku dostępne są oczyszczacze do walki ze smogiem, wyposażone w filtry HEPA oraz filtry z węglem. Osoby, którym zależy na pozbyciu się suchego powietrza powinny wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżania. Urządzenie zapewnia prawidłowe nawilżanie powietrza, pozwalają pozbyć się uczucie suchości w nosie czy drapania w gardle. Tego typu urządzenia są idealne w okresie grzewczym, pozwalają poprawiać samopoczucie oraz jakość snu. W zależności od modelu wykorzystają technikę ewaporacji, technologię ultradźwiękową lub wytwarzają parę wodną Oprócz tego w sklepach można znaleźć oczyszczacze powietrza dla alergików oraz z opcją jonizowania powietrza. Jonizator powietrza usuwa chorobotwórcze drobnoustroje, nieprzyjemne zapachy i zapobiegają powstawaniu grzybów oraz pleśni. Jest idealny dla domów, gdzie przebywają małe dzieci, alergicy i osoby cierpiące na dolegliwości układu oddechowego.

 • Wydajność oczyszczacza – to ważny parametr, który określa ile powietrza, jest w stanie przefiltrować oczyszczacz w ciągu 1 godziny, pracując na najwyższych obrotach. W dużym domu przyda się kilka oczyszczaczy powietrza, ustawionych w poszczególnych pomieszczeniach, które zagwarantują odpowiednią funkcję oczyszczania.

 • Poziom hałasu – ten parametr wpływa na komfort użytkowania urządzenia. Ciche urządzenia nadają się do sypialni i pokoju dziecięcego, nieco głośniejsze sprawdzą się w salonie czy biurze. Warto wybrać taki model oczyszczacza powietrza, w którym poziom hałasu nie przekracza 25 dB.

 • Sterowanie – nowoczesne urządzenia są sterowane za pomocą aplikacji mobilnych Sterowanie można obywać się za pomocą panelu, znajdującego się na obudowie urządzenia, pilota lub wi-fi.

 • Automatyczny pomiar zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności powietrza. Te elementy wspomagają pracę oczyszczacza oraz ułatwiają wybór optymalnych programów. 

 • Design – nowoczesne oczyszczacze nie tylko poprawią stan powietrza, ale również stanowią ozdobę pomieszczenia. Na rynku są urządzenia o różnych kształtach i kolorach, które z łatwością można dopasować do każdego wnętrza. Można wybrać kompaktowy oczyszczacz powietrza, który sprawdzi się w małym pokoju lub postawić na rozbudowane urządzenie, idealnego do dużego salonu. Profesjonalny oczyszczacz powietrza sprawdzi się w biurze czy zakładzie pracy. 

Funkcjonalność urządzenia poprawia również:

 • Wskaźniki czyszczenia filtrów i uzupełniania wody. 

 • Tryby pracy, pozwalające dopasować pracę oczyszczacza do aktualnych potrzeb.
 • Tryb automatyczny, dzięki któremu sprzęt sam będzie się przestawiał na odpowiednie do danej sytuacji program. 

 • Rozbudowany wyświetlacz, który poinformuje o wszystkich parametrach powietrza i trybach pracy urządzenia.

 • Czujniki, które pomogą określić stan powietrza. Pokazują takie parametry jak stężenie cząsteczek PM2,5 w powietrzu w g/m3 czy ilość alergenów.

Warto szukać osuszaczy o niskim zużyciu energii, które nie podniosą rachunków za prąd. Nowoczesne, dobrej jakości urządzenia pracują już przy mocy 1,5 W.

Filtry w oczyszczaczach powietrza

Główną rolę w oczyszczaniu powietrza odgrywają filtry. Dostępne na rynku urządzenia mogą zawierać:

 • Filtr wstępny – służy do usuwania takich zanieczyszczeń jak: kurz, sierść i włosy.

 • Filtr HEPA – w tej grupie występuje najnowocześniejsze filtry klasy, pochłaniające nawet 99,995% zanieczyszczeń. Eliminują alergeny, pyły, wirusy i bakterie.

 • Filtr węglowy – są doskonałe do pochłaniania brzydkich zapachów oraz lotnych związków organicznych.

 • Filtr wodny – zatrzymuje zanieczyszczania na powierzchni wody.

W niektórych oczyszczaczach mogą występować dodatkowe filtry elektrostatyczne oraz filtry tkaninowe, które stanowią uzupełnienie filtra wstępnego. Działanie oczyszczaczy może poprawiać lampa UV, która sterylizuje i wzmacnia działanie urządzenia. Warto pamiętać, że filtry należy regularnie wymieniać. Zapewni to efektywne i skuteczne działanie.

Oczyszczacze powietrza można używać przez cały rok, ale szczególnie są polecane w okresie dużego zanieczyszczenia powietrza oraz w czasie pylenia roślin. Są doskonale dla zmniejszenia ilości kurzu w pomieszania oraz pozbycia się nieprzyjemnych zapachów np. dymu papierosowego. To urządzenia, które poprawiają jakość powietrza, wpływają na komfort życia, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni model.

 

Similar Posts