Porady

Monoblok czy split – jaką pompę ciepła wybrać?

Monoblok czy split - jaką pompę ciepła wybrać?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami, coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu ogrzewania i chłodzenia swojej nieruchomości. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań są pompy ciepła, która efektywnie wykorzystują energię z otoczenia, nie uwalniając do atmosfery szkodliwych substancji.

W poniższym artykule wyjaśnimy czym są pompy ciepła i porównamy dwa typy tych produktów – split vs monoblok. Porównamy ich cechy, zalety oraz wady. Monoblok i split różnią się nie tylko swoją budową i sposobem działania, ale także parametrami technicznymi, dostępnością na rynku oraz kosztami. Istotne jest zrozumienie tych różnic oraz analiza indywidualnych potrzeb, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej pompy ciepła.

Biorąc pod uwagę różnorodne czynniki – między innymi wydajność, sposób montażu, koszty eksploatacji i estetykę, podpowiemy, które z tych dwóch rozwiązań może być bardziej odpowiednie dla Twojego domu, mieszkania czy lokalu usługowego. Nasz poradnik pomoże Ci podjąć świadomą decyzję w kwestii wyboru pompy ciepła – jednego z najważniejszych elementów systemu grzewczego i chłodzącego współczesnego budownictwa.

 

Split czy monoblok? Czym są i jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła stanowią alternatywne źródło ogrzewania wobec systemów grzewczych opierających się na spalaniu paliw – węgla, gazu czy oleju. Nie produkują spalin, kurzu czy popiołu, a do ich pracy nie jest potrzebna kotłownia lub skład opału. Pompy ciepła mogą czerpać energię z odnawialnych źródeł, na przykład z promieniowania słonecznego czy wiatru. Są w stanie zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na ciepło we wnętrzu w okresie zimowym, a latem mogą posłużyć do schładzania pomieszczeń. Są chętnie wybierane i cenione ze względu na swoją ekologiczność, ale również ekonomiczność – dzięki takiej formie ogrzewania możemy zaoszczędzić znaczne środki finansowe w domowym budżecie.

Opisywane produkty można zasadniczo podzielić na dwa podstawowe typy: split i monoblok. Poniżej wyjaśnimy jaka jest różnica między monoblokiem a splitem i sprawdzimy które rozwiązanie jest chętniej wybierane przez miłośników ekologicznego źródła ogrzewania.

 

Charakterystyka pompy ciepła split

Pompa ciepła split składa się z dwóch jednostek, gdzie ta ogrzewająca znajduje się wewnątrz budynku, a druga na zewnątrz. W jednostce wewnętrznej znajduje się wymiennik ciepła, natomiast w zewnętrznej zlokalizowane są sprężarka, parownik i zawór rozprężny. Obie jednostki są ze sobą połączone rurkami, w których płynie czynnik chłodniczy. Warto dodać, że wodna część układu znajduje się we wnętrzu nieruchomości, więc nie występuje tutaj ryzyko zamarznięcia wody.

 

Charakterystyka pompy ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok składa się z jednej jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku. Znajdują się w niej wszystkie elementy hermetycznie zamkniętego układu chłodniczego. Pompy ciepła tego typu pobierają ciepło z otoczenia. Czynnik chłodniczy trafia do sprężarki, gdzie następuje wzrost ciśnienia i temperatury. Ciepło płynie do wewnętrznego wymiennika ciepła, a następnie do systemu grzewczego w budynku.

 

Różnica między pompą split a monoblok

Pompa ciepła split czy monoblok – która będzie lepsza? Obie posiadają taką samą zasadę działania i są tak samo wydajne. Są uważane za urządzenia efektywne i tanie w eksploatacji. Różnią się zasadniczo budową. Jak już wspomnieliśmy, pompy split składają się z dwóch jednostek, a monoblok z jednej.

W pompie ciepła split nie ma ryzyka zamarznięcia wody. Jednak układ oparty na połączeniu jednostek rurkami, przez które przepływa czynnik chłodniczy, sprawia, że istnieje prawdopodobieństwo wycieku czy rozszczelnienia. Pompy split należy więc regularnie serwisować.

Pompy monoblok są prostsze w montażu – jest to instalacja niosąca ze sobą mniejsze ryzyko błędów niż w przypadku pomp split. Ponadto niemal nie istnieje zagrożenie w postaci rozszczelnienia. Urządzenia tego typu nie wymagają też zagospodarowania miejsca wewnątrz budynku.

 

Pompa ciepła monoblok czy split opinie

Pompa ciepła split czy monoblok, która lepsza? lub Pompa split czy monoblok – co wybrać? – tego typu pytania często pojawiają się na forach internetowych lub w mediach społecznościowych. W oparciu o opinie klientów trudno dokonać wyboru, ponieważ zarówno jeden produkt, jak i drugi cieszy się pochlebnymi recenzjami. Klienci zwracają uwagę na wydajność, niskie koszty eksploatacji oraz ekologiczność obu urządzeń.

 

Split a monoblok — podsumowanie

Wybór odpowiedniej pompy ciepła dla naszego budynku powinien być przemyślany. Jednak co wybrać – pompa monoblok czy split?

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat systemów grzewczych, warto skorzystać z pomocy fachowców. Pracownicy hurtowni pomp ciepła Sunprofi chętnie doradzą w wyborze, tak by urządzenie było jak najlepiej dopasowane do potrzeb klienta oraz charakterystyki jego nieruchomości. Jeśli więc zastanawiasz się co będzie lepsze – pompa ciepła monoblok a split – odwiedź stronę tego dystrybutora.

 

Tekst został przygotowany przy współpracy z hurtownią OZE Sunprofi. Ofertę pomp ciepła możesz sprawdzić pod adresem: https://sklep.sunprofi.pl/56-pompy-ciepla

Similar Posts