Porady

Domki i domy do 35m2. Jak wygodnie urządzić dom 35m2?

Domki i domy do 35m2. Jak wygodnie urządzić dom 35m2?

Moje mieszkanie ma 31 m2. Wychowałam się w lokalu większym tylko o 5 m2. Zdarzyło mi się przebywać w sporych apartamentach. A jednak gdy przyszło do zakupu, zdecydowałam się na minimum. Dlaczego? Bo nie było mnie wtedy stać na nic innego. Do tego widok z mojego balkonu dosłownie zapiera dech w piersiach.

Ostatnio rozważam budowę domu do 35m2 zabudowy. Uśmiecham się czasem, gdy słyszę, że to niewielka powierzchnia. Podobna wystarcza mi od 38 lat. Dom na zgłoszenie będzie nawet awansem, bo prócz parteru zyskam dodatkową przestrzeń na antresoli. A już teraz moje lokum wygląda na dwa razy większe, niż jest w rzeczywistości. Chcesz wiedzieć, jak możesz osiągnąć podobny efekt?

Płytkie meble w domu 35m2. Większy porządek i spora różnica optyczna.

Producenci mebli nie zawsze potrafią dobrze odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów. Właśnie dlatego gdy wchodzisz do sklepu, widzisz setki pakownych szaf, komód i sofy, na których siedzeniu można się niemal położyć. Przy niewielkiej powierzchni użytkowej nie tędy droga. 

Lepiej poszukaj mebli, których głębokość wynosi maksymalnie 30-40 cm. I tak nie wykorzystujesz głębszych części półek. Chyba, że układasz rzeczy warstwowo, ale to prosta droga do tego, by nic nie można było znaleźć.

 

Okno to najważniejszy obraz. Zaproś przyrodę ze swojej działki do środka.

Koniec z firanami. Zasłony mogą zdobić ramę okna po bokach. Rolety przydadzą się oczywiście w upały. Przez większość roku będą jednak zwinięte, odsłaniając przepych natury za szybą. Drzewa wyginające się przy lekkich podmuchach wiatru, przelatujące ptaki, bezkresne niebo. Ten widok przyciągnie Twój wzrok i da Ci wrażenie przestronności, niezależnie od tego, po ilu metrach kwadratowych realnie dreptasz.

W domku letniskowym i całorocznym graj kolorem w sposób nieoczywisty.

Wszyscy wiedzą, że jasne ściany powiększają optycznie wnętrze. Dlatego biel, pastele i naturalne drewno są Twoimi  sprzymierzeńcami przy urządzaniu szkieletowego domu do 35m2. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować z kolorów. Jeśli lubisz głębokie, nasycone barwy, wykorzystaj je na jednej ścianie. W ten sposób dodasz wnętrzu mieszkalnemu głębi optycznej i osiągniesz ciekawy efekt.

Możesz też sprawić, że meble znikną z widoku. Wystarczy dopasować ich kolor do tła. Im mniejsza różnica odcieni, tym mniejsza widoczność. A z takiej sofy czy półki nadal możesz przecież normalnie korzystać.

Budowlany projekt domu na zgłoszenie a miejsce na przechowywanie.

Wykorzystaj rozsądnie każdy skrawek dostępnej przestrzeni. Najlepszą opcją jest postawienie w domu szerokiej na całą ścianę szafy, która pomieści większość niezbędnych Ci rzeczy. Jeśli dysponujesz poddaszem lub raczej antresolą, bo dom bez pozwolenia może być tylko parterowy, koniecznie zabuduj też miejsce pod skosami.

Sekretem prawdziwych minimalistów jest coroczny przegląd. Znasz Marie Kondo? Ta niezwykła specjalistka od sprzątania zaleca, by trzymać przy sobie tylko te przedmioty, które sprawiają Ci radość. Możesz podejść do tego nieco mniej ekstremalnie. Jednak jeśli od trzech lat nie używasz danej rzeczy, szansa na to, że jeszcze Ci się przyda, jest niemal zerowa. Właśnie takie przedmioty zawalają zwykle do 70% naszej przestrzeni. Nie warto gromadzić ich w nieskończoność.

 

Budowa domu do 35m2 powierzchni zabudowy. Punkty świetlne.

Co gdyby na 35 m2 zyskać po kilka wersji każdego pomieszczenia? Dobre oświetlenie to fundament sprytnego wnętrza. Jeśli wybierzesz duże okna, światło dzienne nie będzie problemem. Zadbaj jednak o silne, górne światło i oświetlenie punktowe. 

Lampy oświetlające cały pokój są powszechnie stosowane w Polsce. Wciąż jednak zbyt rzadko inwestujemy w mniejsze lampki, których jedyną rolą jest tworzenie odpowiedniego nastroju. Tymczasem to właśnie one sprawiają, że wieczorem wybierzesz jeden z kilku wariantów pokoju. Możesz nastroić go do rodzinnych zwierzeń, gry w karty, czytania książki czy spotkania ze znajomymi. Przy okazji zmniejszysz rachunki za prąd.

Kiedy warto wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Zawsze wtedy, gdy brakuje Ci kontaktu z przyrodą, a nie chcesz mieć w nowym domu dużych kosztów utrzymania. Domy do 35m2 można urządzić naprawdę wygodnie i ładnie. Będą doskonałą przestrzenią rekreacyjną i dadzą Ci wytchnienie, na jakie w mieście trudno liczyć.

Jeśli ostatnim, co Cię wstrzymuje, jest jakość projektów domów bez pozwolenia, koniecznie zajrzyj na stronę Hyta.pl. Mamy dla Ciebie kilka nietypowych propozycji inspirowanych stylistyką skandynawską. Twój dom może być zdrowy, ciepły i piękny bez zaciągania horrendalnego kredytu na budowę.

Similar Posts