Dom energooszczędny ma do spełnienia wiele funkcji, które obejmują przede wszystkim izolacyjność przegród zewnętrznych oraz instalacji i urządzeń. Duże znaczenie w ograniczaniu zużycia energii ma wybór działki oraz projektu zgodnego z „oszczędnością” i zmniejszeniem kosztów eksploatacyjnych.
Dom energooszczędny to budynek wybudowany przy użyciu technologii i materiałów zapewniających ograniczenie do minimum strat energii podczas jego eksploatacji. Zapotrzebowanie na ciepło takiego domu kształtuje się na ogół na poziomie 30-60 kWh (m2/rok), natomiast w budynkach budowanych standardowo to 90-120 kWh (m2/rok). Energooszczędnym możemy nazwać każdy dom, którego zapotrzebowanie roczne na energię użytkową EU wynosi nie więcej niż 40 kWh/m2, a w domu pasywnym – tylko 15 kWh/m2.
Dom energooszczędny – działka
Dom energooszczędny to nie tylko sposób na tańsze rachunki, ale także dbanie o środowisko naturalne. Planowanie budowy takiej nieruchomości należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej działki. Jej kształt powinien być zbliżony do prostokąta lub kwadratu, ponieważ taka konfiguracja daje więcej miejsca do najkorzystniejszego usytuowania budynku.
Planując dom energooszczędny, należy umiejscowić go tak, aby wjazd znajdował się od północy, a pomieszczenia dzienne – od południa, gdzie są największe słoneczne zyski ciepła. Więcej słońca oznacza dużo naturalnej energii dostarczanej do budynku. Pod taką nieruchomość najlepiej wybrać działkę płaską lub z lekkim spadkiem w kierunku południowym. Korzystnie jest także, gdy od południa blisko działki znajdują się drzewa liściaste, a od północy – iglaste.
Projekt domu energooszczędnego
Domy energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim prostotą, dlatego projekty takich budynków to zazwyczaj bryła i prosty dach bez załamań i lukarn. Nieruchomość taka nie powinna być wyposażona w balkony, przybudówki ani wykusze.
Dom energooszczędny musi mieć także odpowiednio zaprojektowane wnętrze. Część dzienna powinna charakteryzować się dużymi przeszkleniami i musi być umiejscowiona od południowej strony budynku. Natomiast z drugiej strony, gdzie zaplanujemy garaż, warto rozmieścić pomieszczenia, w których może być niższa temperatura i które nie wymagają światła dziennego.
Dom energooszczędny ma wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką izolacyjnością cieplną. Dodatkowo budynek taki zachowuje optymalne warunki wilgotnościowe i jest odporny na bakterie, grzyby oraz pleśnie. Jednak największym walorem takiego budownictwa jest oszczędność.