Porady

Brama rolowana czy segmentowa – którą wybrać?

Brama rolowana czy segmentowa - którą wybrać?

Brama rolowana czy segmentowa? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim garażu i na pewno będziesz z niego zadowolony? Wybór rzeczywiście nie jest łatwy, bo są to dwie najczęściej wybierane bramy garażowe przez Polaków. Charakteryzuje je wygoda użytkowania, a do tego zajmują niewielkie miejsca i estetycznie wyglądają. 

Jeszcze do niedawna popularne były bramy garażowe rozwieralne z otwieranymi skrzydłami. Potrzebowały one jednak wiele miejsca, a nowe rozwiązania są zwyczajnie prostsze w obsłudze. Pytanie tylko, które wybrać: bramy segmentowe czy bramy rolowane? Oba typy mają swoje mocne i słabe strony, o których powinieneś wiedzieć przed zakupem.

Brama rolowana czy segmentowa?

Wybierając bramę garażową, przede wszystkim powinieneś kierować się jej funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. Istotne są również kwestie ochrony domowników. np. przed włamywaczami, którzy chcieliby wykorzystać tę drogę, aby dostać się na posesję. Nie bez znaczenia jest też ilość miejsca, które taki mechanizm zajmuje oraz jego cena. Dopiero porównując wszystkie te elementy da się rzetelnie ocenić, który typ może być lepszy do Twojego domu.

Bramy rolowane – czy warto je kupić?

Brama rolowana, często nazywana także roletową ze względu na to, jak jest otwierana, stanowi wygodne rozwiązanie nawet to niewielkich przestrzeni. Można ją zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz garażu. Cały jej pancerz jest nawijany na tzw. rurę nawojową podczas podnoszenia, nie musi więc mieć żadnego dodatkowego, wolnego miejsca, po żadnej ze stron.

Zwykle brama garażowa rolowana ma także specjalne zabezpieczenia i blokady, dzięki którym nikt niepożądany nie będzie mógł jej podważyć, aby wejść do domu. Wiele modeli przygotowanych zostało również do sytuacji nagłych, takich jak np. brak zasilania. Aby nawet wtedy dało się je podnieść, wyposażone zostają w dodatkową korbę. 

Bramy garażowe rolowane są odporne na promienie słoneczne oraz ścieranie. Dostępne są w wielu kolorach, choć najczęściej spotykane rozwiązania to biel oraz brąz. Ich elektryczny napęd umożliwia też sterowanie nimi za pomocą pilota, dzięki czemu można je wygodnie otwierać nawet z samochodu.

Bramy segmentowe – wady i zalety

Brama garażowa segmentowa to królowa różnorodności, bo dostępna jest w wielu wzorach, które dostosować można praktycznie do stylu każdego budynku. Są dostępne w atrakcyjnych cenach, a do tego występują w wariancie bocznym i górnym, choć to ten pierwszy rozkochał w sobie Polaków.

Brama segmentowa nie potrzebuje zbyt wiele miejsca przed garażem, aby sprawnie funkcjonować, jej montaż wymaga jednak nieco przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Są też termoizolacyjne, więc doskonale sprawdzą się w przypadku garaży połączonych z obiektami mieszkalnymi. 

Bardzo często bramy garażowe segmentowe mają wyłącznie otwieranie ręczne, ale możliwe jest również wyposażenie ich w system elektronicznego sterowania. Zapewnia to zarówno wygodę użytkowania, jak i poprawia bezpieczeństwo. 

Jakie bramy garażowe są najlepsze?

Lepsza jest brama rolowana czy brama segmentowa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo wybierając drzwi do garażu, musisz kierować się własnymi preferencjami, wymaganiami oraz tym, ile masz miejsca wokół wjazdu czy na podjeździe.

Jeśli Twój garaż jest dostatecznie duży, a do tego połączony z domem, rozważ bramę segmentową. W przypadku bramy garażowej rolowanej dominuje za to wygoda użytkowania i kompaktowe rozmiary, idealne do nieco mniejszych wnętrz. Ostateczny wybór należy do Ciebie, więc dobrze się zastanów, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Similar Posts