Wanna czy prysznic? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed wyzwaniem aranżacji łazienki. Na co lepiej się zdecydować, co zajmuje mniej przestrzeni, a które rozwiązanie jest bardziej komfortowe przy codziennym użytkowaniu? Wskazujemy zalety i wady obu wariantów i pomagamy dokonać optymalnego dla siebie wyboru.
Wanna czy prysznic – oto jest pytanie!
Wybór między wanną a prysznicem to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć osoby urządzające łazienkę. Oczywiście nie wszystkich to dotyczy – wśród nas nie brakuje szczęśliwców, którym metraż łazienki pozwala na postawienie wanny i prysznica obok siebie w jednym pomieszczeniu. Większość z nas musi jednak dokonać tego trudnego wyboru, lecz zanim to zrobimy, warto poznać kluczowe zalety i wady obu opcji.
Prysznic czy wanna do małej łazienki?
Łazienki, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, zwykle mają stosunkowo niewielki metraż. Mała powierzchnia stanowi spore aranżacyjne wyzwanie, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by zastosowane w niej rozwiązania były funkcjonalne i zapewniały komfortowe korzystanie z pomieszczenia.
Powszechnie uważa się, że w małych łazienkach najlepiej sprawdza się prysznic. Niemniej nie musi to być regułą – we wnętrzach o nietypowym układzie, niekiedy bardziej praktyczna może okazać się wanna. Z drugiej jednak strony kabiny prysznicowe z brodzikiem cechują się tak dużą różnorodnością, że z powodzeniem znajdziemy model, który zmieści się nawet w ciasnej łazience. Do wyboru mamy nie tylko natryski w różnych rozmiarach – w tym niewielkie kabiny prysznicowe 80×80 czy kabiny prysznicowe 90×90 – ale też z brodzikami o różnych kształtach.
Egzamin w małej łazience z pewnością zda także prysznic typu walk in. Jest on pozbawiony brodzika oraz tradycyjnych ścianek i drzwi. Za odprowadzanie wody odpowiada specjalnie wykonany odpływ liniowy w podłodze, natomiast kabinę od pozostałej części łazienki oddziela szklana ścianka. To rozwiązanie ma nie tylko walory funkcjonalne – konstrukcja prysznica typu walk in sprawia, że pomieszczenie zyskuje na lekkości i wizualnie wydaje się większe.
Wanna i prysznic w małej łazience – czy to możliwe?
Wbrew pozorom nawet w małej łazience możemy korzystać z zalet zarówno prysznica, jak i wanny. Jeśli zatem marzy nam się prysznic i wanna w jednej łazience, nie rezygnujmy z realizacji tego planu wyłącznie z powodu niewielkiego metrażu. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto poznać dostępne możliwości – a jest nią wanna i prysznic 2 w 1.
Tego typu modele na pierwszy rzut oka wyglądają jak klasyczne wanny, jednak w rzeczywistości z powodzeniem mogą pełnić obie funkcje. Decydując się na wannę i prysznic w jednym, należy tylko zwrócić uwagę, by uchwyt słuchawki prysznica był zamontowany na odpowiedniej wysokości, umożliwiającej komfortowe korzystanie z natrysku. Konieczna jest również instalacja parawanu nawannowego – najczęściej ma on formę harmonijki – który zabezpieczy wnętrze przed zachlapaniem.
Co wybrać – wannę czy prysznic?
Zastanawiając się, czy lepszym wyborem będzie wanna i prysznic, czy jedno z tych urządzeń, oprócz metrażu na uwadze należy mieć także aspekty ekonomiczne, ekologiczne i użytkowe. Warto bowiem wiedzieć, że standardowo zużycie wody przy korzystaniu z prysznica jest niższe, niż ma to miejsce w przypadku wanny. Około 10-minutowy prysznic oznacza zużycie wody na poziomie 100 litrów, podczas gdy do napełnienia wanny zwykle potrzebujemy co najmniej 140 litrów.
Dokonując wyboru między wanną a prysznicem, należy również pamiętać o tym, kto z urządzenia będzie najczęściej korzystał. W przypadku rodzin z dziećmi bardziej funkcjonalna wydaje się wanna. Równocześnie można w niej wykąpać nawet dwójkę maluchów, a przy dużej ilości brudnych ubrań – łatwo zrobić szybkie pranie. Nieco inaczej aspekt ten prezentuje się w odniesieniu do seniorów. W wannie dość łatwo o poślizgnięcie się, a wychodzenie z niej wielu osobom starszym sprawia niemałe trudności. W łazience seniora rekomendowanym rozwiązaniem jest więc prysznic – najlepiej z niskim brodzikiem lub zupełnie go pozbawiony.