Porady

Mieszkania nowe, używane, a może wynajem? Charakterystyka rynku nieruchomości w Lublinie

Mieszkania nowe, używane, a może wynajem? Charakterystyka rynku nieruchomości w Lublinie

Podobnie jak w większości polskich miast, również w Lublinie sprzedaż mieszkań w ostatnich latach znacząco wzrosła. Niemniej jednak również wynajem mieszkań w Lublinie budzi zainteresowanie wielu osób. Przyglądamy się charakterystyce rynku nieruchomości w stolicy województwa lubelskiego. Który rynek jest ciekawszy, a który droższy – pierwotny czy wtórny? Czemu wynajem mieszkań w Lublinie jest coraz popularniejszy? Jakie są przewidywania na przyszłość, jeśli chodzi o rozwój rynku nieruchomości w Lublinie?

Nowe mieszkania Lublin – co warto wiedzieć?

Lublin to atrakcyjne miejsce dla deweloperów, którzy stale decydują się na nowe inwestycje. Niewątpliwie przez wiele lat Lublin, jak zresztą pozostałe miasta ze wschodniej części Polski, był nieco zapomniany. Powstawało tu niewiele nieruchomości, rozwój w branży przemysłowej, technologicznej czy usługowej również nie był znaczny. Jednak ostatnie lata to dynamiczny rozwój miasta. W Lublinie przybywa miejsc pracy, coraz wyższy poziom edukacji zapewniają tutejsze uczelnie, a przestrzeń publiczna staje się coraz przyjaźniejsza. To wszystko sprawia, że mieszkańcy Lublina coraz rzadziej decydują się na wyjazd z miasta. Co więcej, Lublin przyciąga coraz więcej migrantów z innych części kraju. Wymienione powyżej czynniki sprawiają, że nowe mieszkania powstają w Lublinie jak grzyby po deszczu. Największym zainteresowaniem nabywców cieszą się proste projekty położone nieopodal centrum miasta lub umożliwiające łatwy dojazd do Śródmieścia.

Warto zauważyć, że rynek pierwotny w Lublinie intensywnie rozwija się od niedawna. Dzięki temu ceny nowych mieszkań w tym mieście wciąż są niższe niż w wielu innych miastach wojewódzkich. Średnie stawki to 5000-5000 zł za 1 m^2. Niemniej jedna na rynku pojawia się wiele ofert z o wiele wyższymi cenami. Nie brakuje również promocji, w których można kupić mieszkanie po cenie niższej niż 4500 zł za 1 m^2. Dostępne w sprzedaży nowe mieszkania w Lublinie znaleźć można pod adresem https://tabelaofert.pl/nowe-mieszkania/lublin.

Rynek wtórny w Lublinie

Mieszkania na rynku wtórnym w Lublinie są zwykle tańsze od lokali na rynku wtórnym. Niektórym może się to wydawać naturalne, choć nie w każdym mieście tak właśnie jest. Tak czy inaczej, średnia cena za jeden metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w Lublinie jest zwykle o ok. 1000 zł niższa niż na rynku pierwotnym. Mieszkania używane w Lublinie to w dużej mierze lokale położone w kilkudziesięcioletnich budynkach, jednak nie brakuje również nieruchomości znajdujących się w nowszych blokach. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, warto pamiętać, iż sprzedawcy zwykle zamieszczają w ogłoszeniu kwotę wyższą od faktycznie oczekiwanej. Dlatego też zawsze warto podjąć próbę negocjacji stawki.

Wynajem mieszkań w Lublinie

Z roku na rok w Lublinie wynajmowanych jest coraz więcej mieszkań. Rośnie również liczba nabywców nieruchomości, którzy po sfinalizowaniu transakcji decydują się wynająć lokal. Z czego wynika ta sytuacja? Nie bez znaczenia jest tu na pewno rosnąca liczba przybyszów z innych części kraju, a także z Ukrainy, którzy podejmują naukę w Lublinie. Trzeba również wziąć pod uwagę coraz większą restrykcyjność banków, jeśli chodzi o przydzielanie kredytów na mieszkania. Z powodu braku możliwości kupna mieszkania na kredyt, wiele osób jest zmuszonych do wynajmu. Ceny wynajmu są zróżnicowane i bardzo mocno zależne od lokalizacji nieruchomości. Niemniej jednak kupno mieszkania pod wynajem z pewnością jest opłacalną inwestycją, gdyż wynajmując lokal o powierzchni do 50 m^2 można zarobić nawet 2000 zł miesięcznie.

Więcej ciekawych ofert znajdziesz na portalu TabelaOfert.pl pod hasłem: nowe mieszkania Lublin.

Similar Posts